Od poniedziałku w mediach głośno jest o wyroku, jaki usłyszał Michał Wiśniewski. Sąd zadecydował
o karze 1,5 roku pozbawienia wolności oraz zapłacie 80 tysięcy złotych. Piosenkarz był oskarżony o zaciągnięcie 2,8 miliona złotych pożyczki w SKOK w Wołominie na podstawie nieprawdziwych danych o dochodach. Wyrok jest nieprawomocny, a prawnik Michała Wiśniewskiego zapowiedział złożenie wniosku o pisemne uzasadnienie oraz składanie wniosków apelacyjnych. Co może czekać słynnego piosenkarza w najbliższym czasie - wyjaśnia adwokat Katarzyna Bórawska z Kancelarii B-Legal.
Jeśli Michał Wiśniewski został oskarżony o podanie nieprawdziwych danych o swoich dochodach, które według prokuratury znacznie zawyżył, oraz jeżeli prawdą jest, że podał również nierzetelne dane dotyczące poręczyciela, czyli swojej ówczesnej żony, to mógł zostać skazany za dwa przestępstwa – oszustwo i fałszowanie dokumentów.
Jeżeli chodzi o przestępstwo oszustwa, mamy z nim do czynienia w sytuacji, jeśli ktoś w celu osiągnięcia korzyści majątkowej doprowadza inną osobę bądź instytucję, na przykład bank, do niekorzystnego rozporządzenia własnym mieniem. O oszustwie możemy zatem mówić, jeżeli ktoś chce uzyskać pieniądze, celowo wprowadzając w błąd drugą stronę. Takie działanie zagrożone jest karą do 8 lat pozbawienia wolności.
W przypadku przedstawienia nieprawdziwych dochodów, możemy również mówić o przestępstwie fałszowania dokumentów, które określone jest w artykule 270 KK i grozi za nie kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.
Skoro Michał Wisniewski został skazany na karę 1,5 roku pozbawienia wolności, to musimy wziąć pod uwagę kilka kwestii. Po pierwsze, może się to wydawać kara dość surowa, ale opinia publiczna nie wie, czy piosenkarz był wcześniej karany – to wpływa na wymiar kary. Musimy też pamiętać, że skazanemu przysługuj prawo
do apelacji – obrońca zapowiedział już, że będzie ją składał i walczył o mniejszy wyrok.
Nawet jeśli ten wyrok się ostanie i sąd apelacyjny uzna go za prawomocny i ostateczny, nie będzie to jeszcze oznaczać, że Michał Wiśniewski wyląduje w zakładzie karnym. Według polskiego prawa osoba skazana
na karę pozbawienia wolności do 1,5 roku może się starać o dozór elektroniczny. Polega on na założeniu skazanemu na nogę elektronicznej opaski, dzięki której jest on stale monitorowany. Taka osoba, zamiast iść na 1,5 roku do więzienia, może spędzić ten okres we własnym miejscu zamieszkania. Przysługuje jej również czas, w którym może opuszczać dom, na przykład w celu wykonywania pracy zarobkowej.
Adwokat Katarzyna Bórawska ukończyła studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji UMK w Toruniu, gdzie między innymi reprezentowała swój uniwersytet w międzynarodowym konkursie prawniczym Philip C. Jessup International Law Moot Court Competition. Następnie odbyła staż w Ambasadzie RP w Waszyngtonie. Po ukończeniu studiów w związku z zainteresowaniami dotyczącymi polityki zagranicznej odbyła staż w Parlamencie Europejskim w Brukseli gdzie uczestniczyła w pracach m.in. Komisji Spraw Zagranicznych (AFET) oraz Podkomisji Bezpieczeństwa i Obrony (SEDE). Aplikację adwokacką ukończyła w Okręgowej Radzie Adwokackiej w Toruniu, którą zakończyła pozytywnym złożeniem egzaminu adwokackiego, z najlepszym wynikiem na roku i wpisem na listę adwokatów, prowadzoną przez Okręgową Radę Adwokacką w Toruniu. Obecnie adwokat Katarzyna Bórawska zajmuje się przede wszystkim prawem rodzinnym, karnym i gospodarczym. Posiada szczególne doświadczenie w zakresie procedury cywilnej
i strategii sądowej. Obecnie prowadzi kompleksową obsługę zagranicznych podmiotów korporacyjnych, reprezentuje też wielu obcokrajowców w postępowaniach sądowych na terenie naszego kraju. Biegle mówi w języku angielskim oraz w stopniu podstawowym komunikuje się po flamandzku.
Link do strony artykułu: https://beta.wirtualnemedia.pl/centrum-prasowe/artykul/co-moze-czekac-michala-wisniewskiego-komentarz-ekspercki